> 600 m² permeabel belægning ved indgangen
Ved indgangen til området med studieboligerne er der etableret 600 m² permeabel belægning ved brug af SF®-Permaloc.
Her kan regnvandet ledes ned gennem belægningen og opsamles under den, hvorfra det kan nedsive naturligt. På den måde håndteres regnvandet dér, hvor det falder, frem for at blive liggende på belægningens overflade.
Livbjerggård har stået for jord-, kloak- og belægningsopgaven på projektet. IBF har leveret belægningen og bidraget med rådgivning omkring den permeable belægningsløsning.
> SF-Rima® på gangstierne mellem boligerne
Den permeable belægning ved indgangen er ikke den eneste belægning fra IBF på projektet.
På gangstierne mellem studieboligerne er der anvendt SF-Rima®. Belægningen er dermed med til at skabe forbindelserne gennem området og mellem de enkelte boliger.
> Modulfliser foran boligerne
Foran boligerne er der anvendt Modulfliser fra IBF.
Dermed skifter belægningen karakter alt efter, hvor man befinder sig i området: fra den permeable belægning ved indgangen til SF-Rima® på gangstierne og Modulfliser foran boligerne.
Tre forskellige anvendelser, der tilsammen er en del af udearealerne omkring studieboligerne.
> Permeabel belægning – når regnvandet skal tænkes ind i arealet
Permeabel belægning giver mulighed for at kombinere et belagt areal med lokal håndtering af regnvand. I stedet for at vandet bliver liggende på overfladen, kan det passere gennem belægningen og håndteres nedenunder, hvorfra det kan nedsive naturligt.
| Projekt | Skovsporet |
| Type | Studieboliger |
| Permeabel belægning | 600 m² SF®-Permaloc |
| Udførende | Livbjerggård til jord-, kloak- og belægningsopgaven |
| IBF-produkter | SF®-Permaloc, SF-Rima® og Modulfliser |
VIL DU VIDE MERE OM PERMEABEL BELÆGNING?
Læs mere om mulighederne for at håndtere regnvand med permeabel belægning – og find inspiration til dit næste projekt.